cs-CZ
Čeština
cart
Košík
menu

Materiály a údržba

Useň (nebo také kůže)

je přírodní materiál a jeho údržbě je zapotřebí věnovat zvýšenou pozornost. Jedná se o vysoce kvalitní materiál – do značné míry se dokáže přizpůsobit chodidlu (v případě obuvi) nebo tělu (oblečení) a zatím pravděpodobně nikdo nevynalezl materiál, který je pro obuv vhodnější. Useň také může v průběhu své životnosti měnit vzhled – zejména barvené usně. To je pro tento přírodní materiál přirozené a nejedná se o vadu.

Přírodní useň není voděnepropustný materiál! Voděodpudivost zvyšujeme použitím ošetřovacích prostředků - přírodních krémů, balzámů, olejů nebo impregnací. Mokré výrobky z usně sušte postupně v dostatečné vzdálenosti od tepelného zdroje, nejlíp při pokojové teplotě. 

Hladké a povrstvené usně (hladká kůže)

Hladkou a lakovanou useň čistíme otřením vlhkým hadříkem a následně suchým hadříkem osušíme. Lze také použít speciální k tomu určený čistící šampón na kůži. Poté naneseme tenkou vrstvu ošetřovacího prostředku - individuálně balzám nebo krém z včelího vosku, přírodní olej na kůži případně olej ve spreji. Necháme vsáknout a přeleštíme měkkým kartáčem, houbičkou nebo hadříkem k tomu určeným. Ošetření provádíme v pravidelných intervalech tak, aby kůže nezeschla, neztvrdla a nepopraskala. Pokud budeme useň (kůži) správně ošetřovat, dosáhneme změknutí a tím pádem pohodlného nošení a dlouhé životnosti. 

Broušené usně, crazy usně, nubuky a velury

K čištění této tohoto materiálu je zapotřebí speciální gumový (nebo velice jemný ocelový) kartáček nebo speciální houbička. Pro ošetření usně lze použít olej na kůži ve spreji, pro zvýšení voděodpudivosti speciální impregnační sprej.

 

Tradiční australské materiály 

prověřené již více než 200 lety užívání v nejdrsnějších podmínkách australských buší a plání. Aby jste měli jistotu, že se Vám kvalita Vašeho oblečení po řadu příštích let nezmění, impregnujte ho v případě potřeby pouze originálním impregnačním voskem nebo sprejem SCIPPIS. Oblečení se nesmí prát a přijít do styku s chemickými prostředky. Při silném znečištění stačí opláchnout studenou vodou.

Canvas - je 100 % přírodní bavlněná tkanina ze speciálně těsně tkaných vláken, která zaručuje extrémně vysokou pevnost. Při závěrečné úpravě prochází enzymatickým praním, což změkčí materiál a dodá autentickou patinu a originální vzhled. Proces barvení je spojen s nejmodernějšími technickými možnostmi, kde jsou v rámci ochrany životního prostředí použity reaktivní barvy. 

Hlavní přednosti:

 • 100 % bavlna
 • prodyšný materiál
 • dokonalý tepelný komfort

Kultovní australské módní styly jsou vyrobeny s důrazem na provedení v dokonalé kvalitě. 

Wax - je 100 % bavlna, která je impregnovaná voskem a olejem. Bavlněná tkanina je ze speciálně těsně tkaných vláken s extrémně vysokou pevností. Proces barvení je spojen s nejmodernějšími technickými možnostmi, kde jsou v rámci ochrany životního prostředí použity reaktivní barvy.

Hlavní přednosti

 • extrémní odolnost vodě
 • extrémní odolnost větru
 • prodyšnost materiálu
 • 100 % bavlna
 • udržuje teplo a sucho
 • maximální komfort

Antique Dri-Tec Membrane (poly/cotton) - je směsový materiál výběrové kvalitní bavlny s příměsí polyesteru. Prodyšný materiál s plyšovým vzhledem je velmi měkký a příjemný na dotek. Styly bund a kabátů jsou navrženy podle 100 let starých designů australských bund a módních kultovních trendů. Velký důraz se klade na originalitu a kvalitní zpracování.

Hlavní přednosti:

 • voděodolnost
 • extrémní odolnost větru
 • prodyšnost materiálu
 • velmi lehký a měkký materiál
 • neipregnuje se
 • lze čistit praním
 • příjemný na omak
 • maximální komfort 

Dri-Tec Oilskin - příběh začíná v roce 1800, kdy si námořníci při plavbě z Anglie do Austrálie šili přehozy z olejových plachet a těmi se před extremním počasím na těchto dlouhých cestách chránili. V průběhu let a začátkem času parních lodí se stěhovalo hodně těchto námořníků k australskému pobřeží, kde našli novou práci - "Stockman" (australský název pro obchodníka s dobytkem, kovboj). Impregnovaná bavlna tzv. oilskin našla nové uplatnění v jezdeckých kabátech pro tyto "Stockmans".

Tento dnešní design je v jeho podobě více jak 100 let nezměněn

Dri-Tec 12 oz heavyweight oilskin je 100 % bavlna, která je impregnovaná mikrokrystaly a parafinovým voskem. Bavlněná tkanina je ze speciálně těsně tkaných vláken s extrémně vysokou pevností. Proces barvení je spojen s nejmodernějšími technickými možnostmi, kde jsou v rámci ochrany životního prostředí použity reaktivní barvy.

Pro teplejší klimatické podmínky a různorodé požadavky zákazníka byla vyvinuta podstatně lehčí varianta: Dri-Tec 4,5 a 8 oz lightweight oilskin. Tato tkanina má stejné kvalitní vlastnosti jako silnější 12 oz. Díky nízké váze je v teplejších oblastech velice oblíbena.

Hlavní přednosti

 • extrémní odolnost vodě
 • extrémní odolnost větru
 • prodyšnost materiálu
 • 100 % bavlna
 • udržuje teplo a sucho
 • maximální komfort

 

Bavlna

Bavlna představuje téměř dokonalý materiál, který je prodyšný, měkký, a navíc pohodlný. Na druhou stranu, díky svým přirozeným vlastnostem vykazuje i určité nevýhody, např. menší elasticitu, což znamená, že oblečení z bavlny je náchylné ke srážení po praní, kdy se již nevrátí do původního tvaru. Vzhledem ke svému přírodnímu původu mají oděvy z bavlny tendenci vytvářet žmolky způsobené krátkými vlákny. S ohledem na výše uvedené vlastnosti patří péče o oblečení a správná ochrana při praní k hlavním zásadám celkové údržby.

Výrobky z bavlny lze prát v teplé, nikoli však horké vodě. V závislosti na míře znečištění můžeme střídat teplou a vlažnou vodu – vždy však pouze podle pokynů uvedených na visačce oblečení. Použijeme-li kvalitní prací prostředek, dosáhneme požadovaného výsledku i při nižších teplotách. Podobně i při praní tzv. organické neboli bio bavlny je lepší použít mírnější cyklus – menším počtem pohybů a obrátek jednotlivých kusů oblečení při praní předejdeme jeho případnému poškození.

Navzdory pečlivosti při nastavování pracího režimu může praní v pračce zanechat na tkanině vyrobené z přírodní bavlny i některé negativní stopy. Tím se dostáváme k výběru vhodného pracího prostředku a aviváže. Moderní čisticí technologie používané v kapslích do pračky mohou účinně odstraňovat skvrny, rozpouštět i neviditelné stopy potu a zároveň zajistit náležitou ochranu vlákna.

U stoprocentních bavlněných materiálů může při sušení v bubnové sušičce docházet ke srážení oděvů. Víření v sušičce způsobuje ztenčování vláken prádla, což se projeví jeho celkovým sražením. Proto se doporučuje nastavit sušičku na jeden cyklus a teplotu snížit. Pokud pereme oblečení elastické, potištěné nebo vyrobené z bio bavlny, je lepší je nechat přirozeně uschnout na vzduchu.

V okamžiku, kdy se bavlněná vlákna dostanou do styku s vodou, může docházet k jejich zamotání. Následně při schnutí zůstávají vlákna zamotaná a způsobují, že je oděv na omak drsný a náchylný ke vzniku statické elektřiny. Zamotaná porušená vlákna na povrchu oblečení přitahují během pracího cyklu volná mikrovlákna (což jsou ty male kuličky, které vidíme pouhým okem). Toto lze omezit použitím správné aviváže. Aviváže typu Lenor pomáhají vlákna “uhlazovat” tj. rozmotávat, aby se mohla hladce pohybovat. Snižuje se tak tření mezi vlákny a lidskou pokožkou, a bavlnu pociťujeme jako měkčí a příjemnější. Oblečení z bavlny ošetřené aviváží zajistí pocit svěžesti na celý den.

 

phone
Zavolejte nám
chat
Nebo nám napište na
Přihlášení
Nemáte ještě účet?Zaregistrujte se.